Nivy 2016 – Kronika

Nivy 2016 – Olympijské hry
Kronika

DEN 1 (sobota)
Vážení diváci, hlásíme se Vám s prvním zpravodajstvím z Olympijských her, které se letos opět konají na valašských Nivách. Dnes přijelo celkem 28 sportovců (dětí) a 10 trenérů národních týmů. Našimi skvělými kuchaři, kteří se budou starat o žaludky všech zúčastněných, jsou Jarča, Adam, Peťule. Kluci i holky se hlásili do fotbalového turnaje zvaného Niva cup. Hraje se už 16. ročník. Zatím se přihlásilo 15 borců a borkyň. První večer povídal kouč Maara o Olympijských hrách ve starověku a novověku. Ester měla seznamovací hry. Alča, Maťa a Ivanka nás učili olympijskou hymnu. Alča zpívá, Maťa hraje na kytaru, a Ivanka na ukulele. Večer jsme šli na tradiční procházku po okolí směr Vsetín. V pozdních hodinách trenéři národních týmů rozdělují děti do pěti týmů – států z pěti kontinentů (Kongo, Finsko, Brazílie, Maledivy, Kokosové ostrovy). V noci venku prší, což je výborné.
Zajímavosti: Víte, že: – jeden náš borec nevěděl, co to je večerka, myslel si, že to je obchod? – tato olympiáda je na Nivách už třetí? – jeden náš kamarád je až ze Slovenska? – jedni z vedoucích na Nivách jsou 2 manželské páry, které se tu potkaly už jako děti na táboře? – věkový průměr našich reprezentantů je 11,1 let?

DEN 2 (neděle)
Děti byly rozděleny do týmů. Protože ráno pršelo, vynechali jsme rozcvičku. Dopoledne děti dostaly akreditace na OH, vyrobily národní vlajku a cedule s názvy svých států. Hrála se hra, kde děti poznávaly místní okolí – Průzkum země Nivské. Odpoledne proběhlo slavnostní zahájení Nivské olympiády, kde nesměl chybět nástup národních týmů, projev předsedy NOV (Nivský olympijský výbor), hymna ČR, defilé účastníků, prohlášení OH za zahájené, vztyčení vlajky při olympijské hymně, zapálení olympijského ohně, který doběhli z Jasenic zapálit úspěšní borci, kteří byli na OH 2011 Pepa a Anička Zbořilovi. Následovala slavnostní přísaha sportovců a rozhodčích a společný zpěv olympijské hymny.

DEN 3 (pondělí)
Plánovaný budíček byl v 7:30, ale všichni byli vzhůru už v 6h. V 7:45 jsme šli na rozcvičku a potom jsme měli skvělou snídani – rohlík s máslem a medem a k tomu kakao. O půl desáté jsme se sešli na dopolední program, kde jsme zpívali, dívali se na scénku a poslouchali jsme Láďovo povídání. Pak se hrál fotbal a holky vedoucí česaly crazy účesy. Následoval vynikající oběd. V odpoledním klidu nám vedoucí pustili skvělý film Asterix a Olympijské hry. Po filmu bylo atletické odpoledne, kde jsme si vyzkoušeli různé disciplíny, např. skok vysoký, skok do dálky, vrh koulí, hod diskem a hod oštěpem. Na večeři jsme měli vajíčkovou pomazánku a chleba. Večer byl program u táboráku a bude opékání překvapení.

DEN 4 (úterý)
Den jsme začali rozcvičkou s následným nástupem, kde jsme se dozvěděli, že po snídani vyrážíme na výlet. Vzali jsme si s sebou nádobí na vaření, protože jsme si v přírodě měli udělat oběd. Po cestě jsme hráli hru „Zakázaná slova“ a „Bombu“. Před cílem jsme si udělali přestávku a vedoucí nám zahráli další scénku, kterou nám pak Kuba znovu převyprávěl a vysvětlil. Celodenní výlet byl do údolí Hluboké (6km). Když jsme dorazili na určené místo, každá skupina si založila oheň a začala s přípravou svého národního jídla. Naše skupina Kongo měla „Opičí ocásky s moučnými červy“, Maledivy Rizoto s tuňákem, Finsko mělo Kabanos na zelenině, Kokosové ostrovy měly Žraločí sendvič a Brazílie uvařila Fazole s rýží. Děti měly už hlad, vařily v kotlíkách a zvládly to. Národní pokrm od každé skupiny ochutnal předseda NOV Péťa a zhodnotil jídla jako výborná. Když jsme dojedli a umyli nádobí, vyšli jsme na zpáteční cestu. Jakmile jsme celí vyčerpaní dorazili zpět do chaty, vyhodnotila se hra s papírky a po krátké přestávce jsme mohli buď tvořit tašky s Pusou, hrát fotbal proti vedoucím anebo pokračovat v odpoledním klidu. Exhibice ve fotbale skončila 8:5 vítězstvím dětí. Góly dávali František, Maťa, Pavel, Andrejka a Matúš. Vlastní si dal Toma H. V 18h. byla večeře – kokodák na talíři ala máčka s knedlíkem. Ode dneška vaří teta Jindra a Lenda. Po večeři se hrály stolní hry, které měla na starost Alča. Venda dneska oslavila 12 let.

DEN 5 (středa)
I dnes přicházíme s čerstvými informacemi z olympijského dění na Nivách. Budíček byl v 7:30, ale většina holek byla vzhůru už v 7 hodin. Po hygieně jsme měli společnou rozcvičku. Ta byla netradiční, tančili jsme podle videa. Byla to opravdu sranda 🙂 a moc se nám to líbilo. Na snídani byla rybí pomazánka s chlebem, okurkem a rajčaty. Po snídani byly služby. Následovala scénka a dozvěděli jsme se další příběh o Pavlovi z Tarsu, jak putoval po městech ve středomoří. Pak jsme měli desetiboj. Soutěžili jsme ve skládání slov, kop na branku, běh na obrovskou horu, atd. Po desetiboji nás čekal oběd – buchtičky s krémem. Během odpoledního klidu byla možnost se podívat na film V hlavě. Odpoledne jsme soutěžili ve střelbě ze vzduchovky, airsoftové vzduchovky, vyzkoušeli jsme lukostřelbu, šipky, hod do kýbla, střelba z pistole, kop na branku, hod hvězdicí a hod do otvoru. Večer jsme si udělali táborák a opekli špekáčky.

DEN 6 (čtvrtek)
Vážení příznivci sportu, věrní fanoušci, rodičové a přátelé, dnes začínáme své zpravodajství pohledem na bodování národních týmů po středě (fotku s vlajkami týmů posílám v příloze). Mezi jednotlivci to vypadá následovně: 1. Ondra, 2. Pavel, 3. Káťa, 4. Sára Včera byla ukradena olympijská vlajka a všechny vlajky národních týmů. Děti je šly hledat a vydobyly si je zpět! Spalo se až do 8:30!!!! Dnes se v kuchyni kromě kuchařských „stálic“ objevil jako nový kuchař i Dušan. Děti jsou nadšené z rozcvičky s hudbou a tancem. A protože se zemáky samy nepřipraví, děti už škrábou… Dopoledne taky probíhala výroba rámečků a placek a také se dohrával fotbalový Niva cup (v příloze je fotka celkové tabulky se zápasy). Z dětí dali nejvíce gólů Pavel – 5, Ondra – 2, Mates a Matěj – 1. Ovšem rozdávaly se i žluté karty. Mezi provinilce patří Mates, Matěj, Kuba, David a Damián. Celý turnaj ovládl tým Zbrojovky Brno. Byl předán pohár s šampaňským – zn. Mattoni. V odpoledním klidu se promítal kreslený film a na oběd byla kuřecí kýta s bramborem. Monča s Alčou si připravily hru s neobvyklým názvem Ekosystémy. Paní učitelka Lenda, která vyměnila červenou propisku a třídní knihu za vařečku a kuchařku udělala vynikající dezert (Kokosovou buchtu), který chutnal jako dort 🙂 Víte, že: – Matěj vypil 5 melt – dnes jsme si mohli na večeři vybrat z 5 jídel (brambory s mlékem, brambory se šťávou, polévka, puding a chleba s pomazánkou a zeleninou) Zítra už děti a vedoucí čeká poslední celý táborový den, tak jim přejme, ať si ho parádně užijí!

DEN 7 (pátek)
Vážení příznivci Olympijských her, přinášíme Vám poslední zpravodajství z OH Nivy 2016! Ráno místo rozcvičky proběhla hra a na snídani byly „kokosové ostrovy“. Vedoucí měli přichystanou scénku a povídání o apoštolu Pavlovi a jeho cestách do Jeruzaléma a na Maltu. Dopoledne proběhl orientační běh, naštěstí se nikdo neztratil 🙂 Na oběd byly těstoviny „po Dušansku“. Zde je pořadí podle jednotlivých kategorií v orientačním běhu:
Mladší kluci: 1. Ondra Horák, 2. Matěj Wittich, 3. Naty Húšť
Mladší holky: 1. Sára Ševčíková, 2. Klára Kocourková, 3. Andrea Gajdošíková
Starší holky: 1. Káťa Unarová, 2. Klárka Húšťová, 3. Vendy Húšťová
Starší kluci: 1. Pavel Horák, 2. Matěj Húšť, 3. Matúš Mikulec (SK)
Dnes Vám přinášíme taky celková vyhodnocení:
1) Pořadí týmů – 1. Brazílie, 2. Kongo, 3. Kokosové ostrovy, 4. Finsko, 5. Maledivy
2) Fotbalový turnaj: 1. Zbrojovka Brno, 2. Celtic Glasgow, 3. Chelsea
3) Pořadí jednotlivců
Odpoledne proběhla hra – netradiční olympiáda. Úkolem bylo v týmu hledat různé papírky, ze kterých následně týmy skládaly puzzle, na nich byly fotky vedoucích z dětství. Proběhlo slavnostní ukončení olympijských her – ceremoniál, byl uhašen olympijský oheň, spuštěna vlajka za zvuku hymny a předáno pořadatelství na rok 2021. Večer proběhl také slavnostně – slavnostní vyhlášení jednotlivců a týmů, byly předány ceny a medaile, děti si také předaly navzájem dárky. Následovala slavnostní večeře – speciální české hamburgery a byl i dezert. V příloze se můžete podívat na jednotlivé týmy a tímto se s Vámi loučíme a věříme, že se Vám naše zpravodajství líbilo a mohli jste aspoň trochu nahlédnout do dění na olympijských hrách na Nivách 🙂
Olympijským zpravodajstvím provázel Mira Náhlý.